يکشنبه, 5 اسفند 1397
غلامعباس زارع شهردار آباده در مجمع عمومی شرکت خاک نسوز استقلال :
شركت استقلال آباده یك بنگاه اقتصادی بزرگ می باشد
* حاشیه سازی ها بزرگترین مشکلات رابرای معدن ایجاد کرده است
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۶ 
۹:۵۸:۳۱

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰


جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده شرکت خاک نسوز استقلال آباده باحضور سهامداران معدن استقلال، شهردارآباده، اعضای شورای شهر آباده، مسعود زارعی مدیرعامل معدن استقلال وخلیل زاده کارشناس سازمان بورس واوراق بهادار درمحل سالن اجتماعات اداره فرهنگ وارشاد شهرستان آباده تشکیل شد.
درابتدای این جلسه اعضای هئیت رئیسه ازطرف سهامداران حاضردرجلسه با نامهای محمدعلی پورپاکار رئیس هئیت رئیسه ،محسن رضانیا ناظر جلسه، هادی سلیمی ناظر جلسه وشهرام بهرامی نژاد به عنوان منشی جلسه انتخاب شدند وبرای أخذ رأی سهامداران درجایگاه خود قرار گرفتند.

ابتدا غلامعباس زارع شهردار آباده طی سخنانی اظهار داشت: شرکت استقلال آباده یک بنگاه اقتصادی بزرگ می باشد که به تبع این بزرگی مشکلات وپیچیدگی های خاص خودش را درقسمت های مختلف معدن از جمله: استخراج معدن، نیروی انسانی، واحد فروش ومجتمع صنعتی وماشین آلات وسایر قسمت های دیگر را دارد.
وی عنوان کرد: صرف نظر از همه مشکلاتی که شرکت استقلال دارد حاشیه هایی که برای معدن درست می شود متاسفانه این معدن را درگیر خودش کرده است که درحال حاضر از بزرگترین مشکلات شرکت استقلال می باشد وبه جای اینکه این روزها شرکت را درگیر اصل واساس کار کند، درگیر حاشیه ها کرده است که امیدواریم بعد از انتخاب اعضای هئیت مدیره و پایان این مجمع یک آرامش ماندگار را برای شرکت استقلال به ارمغان بیاوریم چون در فضای آرام کارها بهتر به نتیجه می رسد
شهردارآباده عنوان کرد: اگربخواهیم شرکت استقلال آباده را آسیب شناسی کنیم موارد زیرنقش بسزایی را در کند شدن روند این شرکت ایفا می کند.
 مجتمع صنعتی وصنایع جانبی از جمله سرامیک های صنعتی، کارخانه صدف 1، کارخانه صدف 2، وکارخانه آجرکه اخیراً راه اندازی شده و تا حد امکان باید به بخش خصوصی واگذار شود.در این میان بنده یک سوال را مطرح می کنم : آیا شما تا به حال کارخانه،کارگاه ویا موسسه ای را مشاهده نموده اید که دولتی باشد و سود دهی بالایی داشته باشد؟ خیلی محدود است ودرکشور به ندرت پیش می آید که بخش دولتی بتواند دربحث اقتصادی وتولیدی موفق باشد.
در این میان 2 راهکار مد نظر است :1. یا اینکه این مجتمع صنعتی را که دربالا به  آن اشاره شد حذف شود  
ویا این مجتمع صنعتی به بخش خصوصی ورود پیدا کند که اگر این ورود صورت پذیرد 2 اتفاق رخ می دهد: 1. فروش خاک 2. اشتغالی  که دراین زمینه ایجاد می شود وقطعاً به نتیجه دلخواهمان می رسیم و  شاید در شرایط فعلی کشور ورود به بخش خصوصی بهترین راهکار باشد.
دربخش پرسنلی معدن، کافی است  مقایسه ایی داشته باشیم با معدن گلدشت با مسئولیت جناب آقای مهندس مهدی احمدی: شرکت گلدشت باتولید روزانه 70 کامیون خاک نسوز 11نفر پرسنل دارد و شرکت استقلال آباده با حدود 250تا300 کامیون حدود 300 نفر پرسنل دربخش معدن دارد وما اگر بین این 2 شرکت نسبت تناسبی را درنظر بگیریم ویا اگربخواهیم برمبنای شرکت گلدشت نیروی انسانی داشته باشیم به وضوح می توان حکایت نیروی انسانی بیش از حد وهزینه های زیاد معدن را مشاهده نمود. (هزینه شرکت استقلال برای پرسنل مازاد معدن ماهانه حدود600 میلیون تومان وسالانه بیش از 7 میلیارد تومان می باشد) درنتیجه پاشنه آشیل معدن استقلال آباده همین موضوع است که باید با راهکارهای متفاوت این موضوع را حل کرد.دراین بین چند راهکار را دررابطه با موضوع فوق مطرح می کنم : توجه به مدیریت پرسنل، عدم افزایش نیرو وحرکت به سمت بهره وری بیشتراز نیروها که خوشبختانه جناب آقای مسعود زارعی در زمان تصدی خودشان تعداد60 نفررا بازنشسته کردند ونیروی جدیدی را به کار نگرفتند که انصافاً حرکت بسیار خوبی بوده است که جا دارد در همین جا از ایشان تشکروقدردانی کنیم .عبور کردن از سیستم دستی به سمت سیستم مکانیزه به ویژه در قسمت معدن که به شدت هزینه های مربوطه را کاهش می دهد
حذف صنایع جانبی واقماری وحرکت به سمت بخش خصوصی که به دنبال آن هم فروش خاک را به ارمغان می آورد وهم اینکه ایجاد اشتغال می کند.
وی در ادامه عنوان کرد؛ ارائه یک طرح و چهار چوب کلی در قسمت های مختلف شرکت استقلال اعم از تولید و فروش نیاز است تا به وسیله این طرح بتوانیم آینده ای روشن ویک نقشه راه خوب را تدوین کنیم وکارها و برنامه هایمان را بهتر به ثمر برسانیم. همچنین ایجاد یک برنامه منسجم وهماهنگ جهت شفافیت بیشتر بین سهامداران عزیز وشرکت استقلال، توسعه بخش آرندی وتقویت واحد تحقیقات و به حداقل رساندن خام فروشی که می تواند مجموعه شرکت استقلال را نجات دهد حائز اهمیت می باشد. خوشبختانه دراین زمینه جناب آقای محبی عضو محترم هئیت مدیره فعلی معدن به همراه گروهشان نقش بسزایی را ایفا کرده اند که به نتایج خوبی رسیده اند این تیم تحقیقاتی اخیراً با تولید نانو ذرات 15 محصول از جمله: تولید بتن های ضد حریق، الیاف های ضد آتش، کارتن های مقاوم دربرابرآتش، لاستیک های مقاوم دربرابر حرارت ،صنایع آرایشی وبهداشتی، چسب سازی،آسفالت،عایق سیم های برق وکشاورزی را فرآوری کرده اند که این خود امید خوبی را دربحث خاک معدن به وجود آورده تا بتوان از پتانسیل وظرفیت این گوهر گرانبها بهتر استفاده شود.
نکته ی آخری که می خواهم به آن اشاره کنم: بحث فروش قسمتی از سهام شهرداری می باشد که دراین خصوص با همکاران عزیز وبزرگوارم در شورای شهر آباده صحبت هایی شده است ودوستان شورا تقریباً موافقت کرده اند اما بازهم باید به طور کلی این ایده درصحن شورا مورد بررسی وکارشناسی قرار بگیرد. همان طور که می دانیم 72درصد از سهام معدن مربوط به شهرداری است که این رقم باید به زیر50 درصد برسد وشرکت به معنای واقعی سهامی عام شود درنتیجه نقش شهرداری کمرنگ می شود ومردم حضور بهتری را دراین زمینه خواهند داشت و باتغییر شهرداران وشوراها معدن دچار تغییروتزلزل نمی شود.
درادامه مهدی طهماسبی سخنگوی شورای شهر آباده طی سخنانی عنوان کرد: بنده هیچ دخالتی درانتخاب اعضای هئیت مدیره را نداشتم اگر کسی ضعفی در کارش بوده خودش می داند چه دربرابر مردم دراین دنیا چه درپیشگاه خداوند درآن دنیا، زیرا در هر دو حالت خودش باید پاسخگو باشد. درست است که اینجانب به عنوان سخنگوی شورا انتخاب شده ام اما به نوبه خودم استقلال رأی دارم ودیدگاه شخصی خودم را درخصوص گزینش وانتخاب اعضای هئیت مدیره معدن استقلال آباده را مطرح می کنم. بنده از همه ی عوامل ودست اندرکاران معدن از ابتدای شروع به کار تا به الان واز همه ی مدیرعاملان قبل واعضای هئیت مدیره ها ی قبل، اعضای شوراهای قبل تا کنون تشکر وقدردانی می کنم. باید جانب انصاف را درنظر گرفت اعضای هئیت مدیره قبل وجناب آقای مسعود زارعی مدیر عامل فعلی معدن، شرکت را با41 میلیارد و800 میلیون تومان بدهی  تحویل گرفتند. جادارد از شهردارعزیزجناب آقای غلامعباس زارع تشکر کنم ایشان باشهامت وجسارت در جلسه هئیت مدیره معدن ورود پیدا کردند زیرا ایشان به جای آقای محمدهادی هاشم پورمعرفی شدند تا دراین جلسه شرکت کنند.
اینجانب براساس تحقیقاتی که انجام داده ام جناب آقای مسعود زارعی را یک انسان پاک دست می دانم وعملکرد وی مورد رضایت بنده می باشد.
ایشان بارها درجلسات شورا حضور پیدا کردند وبا خواهش خواستار این شدند که اگر ایرادی را در مجموعه معدن می بیینید به ما گوشزد کنید تا درصدد رفع آن برآییم هر چند اعضای شورای شهر به واسطه وظیفه ذاتی وقانونی خود حق دخالت درامور معدن خاک نسوز را ندارند ولی می توانند درزمینه های مختلف این شرکت مشاوره دهند. درپایان عرض می کنم که بنده هیچ دخالتی درانتخاب اعضای هئیت مدیره نمی کنم ولی بعد از انتخاب اعضا قطعاً رزومه افراد انتخاب شده را از جناب آقای غلامعباس زارع شهردار محترم  درخواست می کنم تابه عنوان نماینده مردم در شورا، اطلاعات افراد برگزیده را به عنوان هئیت مدیره معدن به اطلاع مردم شهرستان آباده برسانم.
رامین شمشیری عضو حقوقدان شورای شهر آباده؛ در خصوص این مجمع اظهار داشت: اعضای شورای شهر آباده حامی کارگران می باشند و می خواهند این معدن اصلاح شود. دراین مجمع قرار نیست که مدیر عامل عوض بشود یانشود وهنوز هیچ تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است. قرار براین شد که حسابرس های معدن گزارش حساب نهایی را به اعضای هئیت مدیره فعلی بدهند واعضای هئیت مدیره نتیجه را به ما ابلاغ کنند و در آخر تصمیم بر ماندن یا نماندن جناب آقای زارعی گرفته می شود.
شمشیری در ادامه گفت:  با توجه به اینکه سهام برخی از اعضای هئیت مدیره فعلی با مشکل قانونی مواجه می باشد، و اعضای هئیت مدیره جدید باید از سهامداران معدن باشند. لذا این مجمع صرفاً برای مورد فوق تشکیل شده است وهدف دیگری ندارد زیرا از نظر سازمان بورس، هئیت مدیره فعلی غیرقانونی اعلام شده است. 
وی در پایان گفت: باور کنید که ما دنبال منافع شخصیمان نیستیم زیرا شورای شهر یک نهاد خدماتی است وفرقی بین اعضای شورای شهر وکارگران نمی باشد ودرنهایت ما اهل هیچ حزب وگروهی نیستیم وفقط به دنبال منافع شهرمان هستیم.
خلیل زاده؛ نماینده سازمان بورس از تهران  نیز طی سخنان کوتاه خود شرایط عضویت در هئیت مدیره معدن استقلال آباده را بدین شرح اعلام کرد:
1.حداقل مدرک کارشناسی مرتبط با فعالیت خود
2. 5 سال سابقه کار مفید درشرکت مربوطه
3. داشتن تحصیلات مالی وحسابرسی یکی از اعضا هئیت مدیره
4.اعضا هئیت مدیره باید ازبین سهامداران معدن انتخاب شوند.
درپایان این مجمع ازبین سهامدارانی که برای هئیت مدیره معدن کاندید شده بودند، آقایان احمدرضا باقری نفر اول، آقای غلامرضا شرفی نفردوم، شهرداری آباده نفرسوم، آقای

ابراهیم پاسیار نفر چهارم وآقای داریوش نادری نفر پنجم وآقایان ابراهیم کریمیان و علی فرخی به عنوان علی البدل اول و دوم انتخاب شدند.
امیداست که با انتخاب این افراد به عنوان هئیت مدیره جدید معدن و انتخاب مدیرعامل جدید توسط افراد فوق وبا همکاری مسئولین زیربط و شهردار متخصص شهرآباده بتوان ازاین موهبت الهی کمال استفاده را نمود.

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 
5.1.0.0
V5.1.0.0